Hej Frank
Du kan ændre skriftstørrelsen (og meget andet) via filen userChrome.css. Du skal bruge denne kode:
@namespace url(http://www.mozilla.org/keymaster/gateke ... s.only.xul);
@namespace html url(http://www.w3.org/1999/xhtml); #sidebar-title {
font-size: 16px !important;
}
@-moz-document url("chrome://browser/content/bookmarks/bookmarksPanel.xul"),
url("chrome://browser/content/history/history-panel.xul") {
treechildren,
#sidebar-search-container,
#viewButton .button-text,
#search-box {
font-size: 16px !important;
}
Sådan finder du/opretter du userChrome.css:
Klik på menuknappen => Hjælp => Teknisk information. Klik på knappen 'Åbn mappe', og afslut Firefox. Åbn mappen chrome, hvis du har en fil med navnet userChrome.css, så åbn den med programmet Notesblok, og indsæt den del af ovenstående, der ikke er med kursiv, nederst i filen, og gem så filen.
Hvis du ikke har mappen chrome, så opret den. Hvis du ikke har en fil med navnet userChrome.css, så åbn Notesblok, indsæt al ovenstående kode i Notesblok, også de to linjer med kursiv. Gem filen. Ud for Filtype skal du vælge Alle filer (*.*). Giv filen navnet userChrome.css. Ud for Kodning skal du vælge UTF-8.
Hvis størrelsen i ovenstående kode ikke er passende, så kan du ændre 16px til fx 14px eller 18px. Firefox skal genstartes, før ændringen får effekt.
Mvh. Kim